WIBOR a odszkodowanie – co warto o tym wiedzieć?

WIBOR a odszkodowanie – co warto o tym wiedzieć

Nie wiadomo dokładnie, jak ustala się wskaźnik WIBOR. Co więcej, przed podpisywaniem umowy często banki nie informowały kredytobiorców o pełnym zakresie ryzyka finansowego związanego z uzależnieniem oprocentowania kredytu od wskaźnika WIBOR.

Czy wykreślenie WIBOR z umowy kredytowej to szansa na tańszy kredyt?

Coraz więcej prawników uważa, że niejasności związane ze wskaźnikiem WIBOR mogą oznaczać, że powinien on zostać wykreślony z umów kredytowych. Co za tym idzie, oprocentowanie kredytu powinno wynosić tylko marżę należną bankowi. Natomiast kwoty oparte na WIBOR, które zostały już wpłacone (spłacone w ramach miesięcznych rat) powinny zostać zwrócone kredytobiorcom.

WIBOR a odszkodowanie – czy  to możliwe?

Jeśli wskaźnik WIBOR zostanie wykreślony z umowy kredytowej, oprocentowanie kredytu zmniejszy się o około 7,5%. Aktualne oprocentowanie kredytów wynosi niekiedy powyżej 10%, a niektóre z nich miały oprocentowanie poniżej 3% w chwili podpisania umowy.

Obecna wiedza pozwala dostrzec pewne zależności, które sugerują potrzebę unieważnienia umów kredytowych lub wykreślenia wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej. Jest to możliwe także wstecz, co oznacza zwrot pieniędzy kredytobiorcom, którzy już wpłacili pewną kwotę do banków. Zatem jeśli chodzi o WIBOR a odszkodowanie – możliwy jest zwrot pewnej kwoty kredytobiorcy.

Możesz również polubić…